Alipaşa Meydanı Düzenleme Projesi

Adını ortasında bulunan Ali Paşa Şadırvanı’ndan alan Alipaşa Meydanı, Kemeraltı Çarşısı içerisinde 863 ve 871 sokaklar arasında yer almaktadır. Geleneksel çarşının en hareketli boşluklarından biri olan meydanda tarihi şadırvanın yanı sıra oturma elemanları ve yeşil alan bulunmaktadır.

Meydan planlamasında belirlenen temel amaç, algılanamayan ve dolayısıyla kullanılamayan oturma alanlarının gerçek bir kamusal nitelik kazandırılmasıdır. Bu kapsamda hazırlanan Alipaşa Meydan Düzenleme Projesi İzmir 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 11.08.2016 tarih ve 4879 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Proje alanının güncel durumu
Alipaşa Meydanı düzenlemesinde alandaki mevcut ağaçlar ve özgün olduğu düşünülen zemin kaplamaları korunacak, zemindeki diğer kısımlar ise küptaş ile kaplanacaktır. Alandaki mevcut ağaçların ve eklenecek üç ağacın etrafında da kamusal masa ve oturma elemanları yer alacaktır. Günümüzde meydanın tamamını kapatan tenteler sökülecek ve yaklaşık 350 cm, açılabilen kasetli tenteler takılarak tarihi dokuya uyumlu ve şadırvanın görüntüsünü kapatmayan bir çözüm getirilmiş olacaktır.
Düzenleme sonrası Alipaşa Meydanı
Düzenleme sonrası Alipaşa Meydanı
Alipaşa Meydanı'ndaki oturma birimleri
Alipaşa Meydanı'ndaki oturma birimleri
Alipaşa Meydanı'ndaki üst örtü
Alipaşa Meydanı'ndaki üst örtü
Alipaşa Meydanı'ndaki gece görünümü