Milli Kütüphane Caddesi Düzenleme Projesi

Milli Kütüphane Caddesi, sahip olduğu konum, bağlantı noktaları ve yeşil alanları ile önemli bir geçiş ve duraklama alanı niteliğindedir. Kemeraltı Çarşısı’nın geleneksel dokusuna kıyasla geniş, düz ve uzun bir aks üzerinde yer alan çok katlı yapı yoğunluğu sebebiyle fiziksel olarak alan genelinden farklılaşmaktadır. Diğer yandan, Milli Kütüphane ve İzmir Devlet Opera ve Balesi gibi eski eser tescili bulunan anıtsal kültür yapılarının yanı sıra çeşitli kamu hizmet binalarının ve geleneksel çarşı tipolojisinden farklı nitelikteki perakende ticaret birimlerine ev sahipliği yapması nedeniyle, kullanım biçimi özelinde de alan genelinden ayrılmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle, Milli Kütüphane Caddesi Düzenleme Projesi, Kemeraltı Altyapı ve Zemin Yenileme Projesi kapsamında ele alınacak özel proje alanlarından biri olarak belirlenmiştir.

Proje alanı, Anafartalar ve Halil Rıfat Paşa Caddesi’ni bağlayan Milli Kütüphane Caddesi, Eczacıbaşı Parkı, Milli Kütüphane ve Katlı Otopark yapıları çevresindeki yaya alanlarını kapsamaktadır.
Proje Alanı
Milli Kütüphane Caddesi erişim-ulaşım diyagramı
Projenin amacı, alanın mevcut durumu, planlanmış altyapı koşulları ve ihtiyaçları temel alınarak kullanım konforunun ve mekânsal kalitesinin arttırılması olarak belirlenmiştir. Kemeraltı Altyapı Projesi doğrultusunda, caddenin orta aksında bulunan sürekli hizmet hatlarının imalatı ve acil durumlarda taşıt erişiminin sağlanması ihtiyacı ile aktif olarak kullanılamayan ve yaya erişimini kısıtlayan mevcut yeşil alanların cadde ortasından taşınması önerilmiştir. Projede, kent mobilyaları, bitki havuzları ve ağaçlandırmalar, cadde ortası ve cephe önlerinde birer geçiş koridoru oluşturacak şekilde boş bırakılması prensibi ile düzenlenmiştir. Kemeraltı Zemin Yenileme Projesi kapsamında kolay yürünebilir, taşıt yüküne dayanıklı ve uzun vadede bakım gerektirmeyecek detayda, doğal taş zemin kaplaması uygulanacaktır. Proje kapsamında tasarlanan yeni kent mobilyaları ile alanın oturma kapasitesi yaklaşık dört kat arttırılmıştır.

İzmir Devlet Opera ve Balesi önünde mevcut genişliğin izin vermesi nedeniyle bu kısımda ek kullanım önerileri geliştirilmiştir. Milli Kütüphane'nin yeşil alanı önünde yapılması önerilen kuru havuz ile birlikte alana yaz aylarında serinlik, akşam saatlerinde ise ışık ve su oyunları ile canlılık kazandırılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında, yaya yolları ve park alanında engelli erişimini sağlamak ve güvenlik zafiyetlerini gidermek amacıyla, görme ve ortopedik engelli danışmanlar ile yapılan değerlendirmeler doğrultusunda yaya geçidi, korkuluk, hissedilebilir zemin kaplaması ve engelli rampası uygulamaları geliştirilmiştir.

Milli Kütüphane Caddesi Düzenleme Projesi üç boyutlu modelleme görünüşü